Componenta Consiliilor Locale din Prahova

Biroul Electoral Central a dat publicității rezultatele finale la alegerile locale din 5 iunie.

 

 

La Prahova alegerile sunt oarecum diferite față de alți ani. Astfel, dacă 56 de primării au fost câștigate de candidații liberali, 45 de cei social-democrați, două primării vor fi conduse de primari ALDE, iar una de candidatul PPU, nu același lucru se poate spune de structura consiliilor locale. Exemplul cel mai elocvent este la Ploiești, unde viitorul primar, Adrian Dobre, este liberal, în timp ce majoritatea în Consiliul Local este a PSD+ALDE. Iată componența consiliilor locale din Prahova:

Consiliul Local Ploiești: PSD 11 mandate, PNL 10, ALDE 4, PMP 2.

Consiliul Local Câmpina: PNL 8 mandate, PSD 7, ALDE 2, PMP 2.

Consiliul Local Azuga: PNL 5 mandate, PSD 3, PER 3, ALDE 2.

Consiliul Local Băicoi: PNL 7 mandate, PSD 6, ALDE 4.

Consiliul Local Boldești-Scăeni: PSD 10 mandate, PNL 4, PMP 2, ALDE 1.

Consiliul Local Breaza: PSD 8 mandate, PNL 5, ALDE 2, PSRO 1, PMP 1.

Consiliul Local Bușteni: PSD 8 mandate, PMP 2, PER 2, PNL 1, PRM 1, ALDE 1.

Consiliul Local Comarnic: PSD 9 mandate, PNL 5, ALDE 2, PMP 1.

Consiliul Local Mizil: PSD 6 mandate, PNL 5, ALDE 5, PNŢCD 1.

Consiliul Local Plopeni: PNL 8 mandate, PSD 4, PMP 2, ALDE 1.

Consiliul Local Sinaia: PNL 10 mandate, PSD 5, ALDE 1, UNPR 1.

Consiliul Local Slănic: PNL 7 mandate, PSD 7, PMP 1.

Consiliul Local Urlați: PNL 9 mandate, PSD 5, ALDE 2, PMP 1.

Consiliul Local Vălenii de Munte: PSD 12  mandate, PNL 4, un independent. 

Consiliul Local Adunați: PSD 6, PNL 3, ALDE 1, PMP 1.

Consiliul Local Albești-Paleologu: PNL 6, ALDE 3, PSD 3, M10 2, UNPR 1.

Consiliul Local Aluniș: PSD 10, PNL 3.

Consiliul Local Apostolache: PNL 9, PSD 1, PPU 1.

Consiliul Local Ariceștii Rahtivani: PSD 5, PND 5, PNL 4, ALDE 1.

Consiliul Local Ariceștii Zeletin: PNL 6, PD 2, ALDE 1.

Consiliul Local Baba Ana: PNL 5, PSD 4, UNPR 2, PSRO 1, ALDE 1.

Consiliul Local Balta Doamnei: PSD 6, PSRO 3, PNL 2.

Consiliul Local Băltesti: PNL 9, ALDE 2, PSD 1, PRM 1.

Consiliul Local Bănești: PSD 7, PNL 6, ALDE 1, PMP 1.

Consiliul Local Bărcănești: PNL 9, PSD 6.

Consiliul Local Bătrâni: PNL 5, PSD 2, PMP 2, PSRO 1.

Consiliul Local Berceni: PNL 8, PSD 5, UNPR 1, ALDE 1.

Consiliul Local Bertea: PNL 5, PSD 4, PNŢCD 1, ALDE 1, PMP 1, un independent.

Consiliul Local Blejoi: PSD 11, PNL 2, PMP 1, ALDE 1.

Consiliul Local Boldești Grădiștea: PNL 6, PSD 4, PSRO 1.

Consiliul Local Brazi: PNL 5, PMP 4, PSD 3, ALDE 2, un independent.

Consiliul Local Brebu: PNL 11, PSD 4.

Consiliul Local Bucov: PNL 11, PSD 3, ALDE 2, UNPR 1.

Consiliul Local Călugăreni: PSD 5, PNL 4.

Consiliul Local Cărbunesti: PNL 8, PND 2, ALDE 1.

Consiliul Local Ceptura: PSD 7, PNL 5, UNPR1.

Consiliul Local Cerașu: PSD 9, PNL 3, un independent.

Consiliul Local Chiojdeanca: PSD 7, PNL 3, PPU 1.

Consiliul Local Ciorani: PSD 13, PMP 1, PNL 1.

Consiliul Local Cocorăștii Colț: PNL 7, PSD 2, UNPR 1, ALDE 1.

Consiliul Local Cocorăștii Mislii: PNL 9, PSD 2, PRM 1, PMP 1.

Consiliul Local Colceag : PSD 6, PNL 4, PSRO 2, ALDE 1.

Consiliul Local Cornu: PSD 10, PNL 2, ALDE 1.

Consiliul Local Cosminele: PSD 4, PNL 2, PMP 2, PRM 1.

Consiliul Local Drajna: PNL 12, PSD 3.

Consiliul Local Drăgănești: PNL 9, PSD 3, ALDE 1.

Consiliul Local Dumbrava: PNL 6, PSD 4, ALDE 2, un independent.

Consiliul Local Dumbrăvești: PSD 7, PNL 2, PSRO 2, PRM 1, PMP 1.

Consiliul Local Filipeștii de Pădure: PNL 11, PSD 3, ALDE 2, PMP 1.

Consiliul Local Filipeștii de Târg: PNL 10, PSD 3, ALDE 1, UNPR 1.

Consiliul Local Fântânele: PSD 6, PNL 2, ALDE 1, UNPR 1, PND .

Consiliul Local Florești: PNL 8, PSD 3, M10 2, ALDE 2.

Consiliul Local Fulga: PSD 8, PNL 5.

Consiliul Local Gherghița: PSD 7, PNL 3, PND 1.

Consiliul Local Gorgota: PNL 8, PRU 4, PSD 2, PMP 1.

Consiliul Local Gornet: PSD 7, PNL 3, ALDE 1.

Consiliul Local Gornet Cricov: PNL 7, PSD 3, PND 1.

Consiliul Local Gura Vadului: PSD 6, PNL 2, ALDE 1, PND, un independent.

Consiliul Local Gura Vitioarei: PSD 6, PNL 6, PSRO 2, ALDE 1.

Consiliul Local Iordăcheanu: PNL 7, PSD 4, ALDE 4.

Consiliul Local Izvoarele: PSD 6, PNL 4, PSRO 3, PPU 1, ALDE 1.

Consiliul Local Jugureni: PSD 7, PNL 1, PMP 1.

Consiliul Local Lapoș: PNL 4, PSD 4, ALDE 1.

Consiliul Local Lipănești: PSD 7, PNL 6, ALDE 2.

Consiliul Local Măgurele: PNL 7, ALDE 3, PSRO 2, PSD 1.

Consiliul Local Măgureni: ALDE 7, PNL 5, PSD 2, PSRO 1.

Consiliul Local Mâneciu: PSD 6, ALDE 6, PNL 3, PSRO 2.

Consiliul Local Mănești: PNL 8, PSD 5.

Consiliul Local Olari: PSD 9, PNL 1, ALDE 1.

Consiliul Local Păcureți: PSD 7, PNL 2, ALDE 1, PND 1.

Consiliul Local Păulești: PSD 9, PNL 3, trei independenţi.

Consiliul Local Plopu: PNL 7, PSD 2, UNPR 1, ALDE 1.

Consiliul Local Podenii Noi: PNL 9, PSRO 2, PSD 1, PRU 1.

Consiliul Local Poiana Câmpina: PNL 13, PSD 2.

Consiliul Local Poienarii Burchi: PNL 7, PSD 4, UNPR 2.

Consiliul Local Posești: PSD 11, ALDE 2.

Consiliul Local Predeal Sărari: PSD 8, PNL 2, ALDE 1.

Consiliul Local Provița de Jos: PNL 7, PSD 2, ALDE 2.

Consiliul Local Provița de Sus: PSD 8, PNL 3.

Consiliul Local Puchenii Mari: PNL 10, PSD 5.

Consiliul Local Râfov: PSD 10, PNL 3, UNPR 1, PMP 1.

Consiliul Local Salcia: PSD 4, PNL 3, ALDE 1, PPU 1.

Consiliul Local Sălciile: PNL 7, PSD 4.

Consiliul Local Scorțeni: PNL 6, PSD 4, PER 2, ALDE 2, PSRO 1.

Consiliul Local Secăria: PSD 3, PNL 3, ALDE 1, PMP 1, PPU 1.

Consiliul Local Sângeru: PNL 11, PSD 2, ALDE 2.

Consiliul Local Starchiojd: PSD 7, PNL 4, UNPR 1, PMP 1.

Consiliul Local Surani: PNL 8, PSD 2, ALDE 1.

Consiliul Local Șirna: PNL 9, PSD 3, PMP 1.

Consiliul Local Șoimari: PPU 5, PNL 3, UNPR 2, PSD 2, ALDE 1.

Consiliul Local Șotrile: PSD 8, PNL 5.

Consiliul Local Ștefești: PSD 8, PNL 2, ALDE 1.

Consiliul Local Talea: PSD 6, PNL 1, PNŢCD 1, UNPR 1.

Consiliul Local Tătaru: PNL 6, PSD 1, PMP 1, ALDE 1.

Consiliul Local Teișani: PNL 8, PSRO 2, PSD 2, ALDE 1.

Consiliul Local Telega: PSD 7, PNL 3, PMP 2, PSRO 1, ALDE 1, un independent.

Consiliul Local Tinosu: PNL 7, PSD 3, ALDE 1.

Consiliul Local Târgșoru Vechi: PNL 11, PSD 3, ALDE 2, PSRO 1.

Consiliul Local Tomșani: PSD 10, PNL 1, PND 1, un independent

Consiliul Local Vadu Săpat: PSD 6, PNL 5.

Consiliul Local Valea Călugărească: PSD 11, ALDE 4, PNL 2.

Consiliul Local Valea Doftanei: PNL 9, PSD 5, PMP 1.

Consiliul Local Vărbilău: PSD 9, PNL 5, Partida Romilor 1.

Consiliul Local Vîlcănești: PNL 8, PSD 3, PRM 2.