Castigatorii Concursului de arta plastica „Ploiesti, orasul meu, oras european”

Casa de Cultură „Ion Luca Caragiale” a Municipiului Ploieşti a organizat, în perioada octombrie-noiembrie 2020, cea de a XIV-a ediţie a Concursului de artă plastică „Ploieşti, oraşul meu, oraş european”. Având în vedere măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARSCov2, această ediție s-a desfășurat online. Premiile au constat în materiale de pictură.

Juriul, format din Valter Paraschivescu (artist plastic, profesor), Marilena Ghiorghiță (artist plastic, profesor) şi Gelu Nicolae Ionescu – reprezentant al instituției organizatoare, a jurizat 100 de lucrări înscrise în concurs și a acordat următoarele premii:

La Secțiunea: Colegiul National de Arta „Carmen Sylva” Ploiesti

  • CLASELE V-VIII

Premiul I: Terțea Alexandra Izabel, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești;

Premiul II: Radu Alexandru Fabian, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești;

Premiul III: Ionescu Teodora, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești;

Menţiunea I: Paraschiv Ilinca, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești;

Mentiunea II: Lupea Sara Alessandra, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești;

MențiuneSpecială: Crîngașu Theodora Maria, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești.

  • CLASELE IX-XII   

Premiul I: Bănulescu Andreea, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești;

Premiul II: Țopa Stan Ioana, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești;

Premiul III: Neagu Adina Gabriela, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești;

Menţiunea I: Barbu Iulia Michaela, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești;

Mentiunea II: Mihai Maria, Colegiul Național de Artă ,,Carmen Sylva” Ploiești.

La Secțiunea: Instituții școlare din Municipiului Ploiești, altele decât Colegiul de Artă

  • CLASELE V-VIII   

Premiul I: Oproiu Ana-Maria, Școala Gimnazială „Grigore Moisil” Ploiești;

Premiul II: Mihai Maria Adriana, Școala Gimnazială „Ioan Grigorescu” Ploiești;

Premiul III: Constantin Beatrice, Colegiul Național „Nichita Stănescu” Ploiești;

Menţiunea I: Drăghici Alexia, Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Ploiești;

Mentiunea II: Lică Maria Adelina, Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Ploiești.

  • CLASELE IX-XII   

Premiul I: Mareș Alexia Gabriela, Colegiul„Spiru Haret” Ploiești;

Premiul II: Cazacu Mara, Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Ploiești;

Premiul III: Năstăsescu Larisa Georgiana, Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Ploiești;

Menţiunea I: Ibănescu Iarina Maria, Colegiul„ SpiruHaret” Ploiești;

Mentiunea II: Picu Izabela, Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Ploiești.